Bulion, poznaj moc Babcinego rosołu.
Podobno jak jest się smutnym należy zjeść budyń… 😉
Natomiast, by podrasować i utrzymać dobre zdrowie, zwłaszcza w sezionie jesienno – zimowo – wczesnowiosennym warto pić bulion – rosół.
Przepis na bulion znajdziecie tu: https://dbamodiete.pl/portfolio/bulion-na-kosciach-rosol-mocy-czy-moc-rosolu/
A teraz dowiedzcie się dlaczego warto go pić:
Bulion najlepiej zrobić jest na kościach, które zawierają szpik. Wiem, nie brzmi to może zachęcająco, ale warto bo…zawiera dużą zawartoś mikroelementów takich jak cynk, potas, selen oraz alkilogliceroli odpowiedzialnych za budowę białych krwinek, oraz kolagenu.
Ważne jest, by gotować rosół z dodatkiem jakiegoś kwasu, który pomaga wydobyć z kości minerały. Może to być ocet winny lub jabłkowy, a nawet sok z cytryny. Wystarczy odrobina łyżka octu, czy sok z połowy cytryny.
Pijąc regularnie bulion np. kubek dziennie:
- wspomożemy nasze stawy dzięki zawartym w nim siarczanom chondroitynom, czy glukozaminie, a aminokwasy, takie jak glicyna, prolina, arginina, zawarte w rosole posiadają działanie przeciwzapalne.
- wzmocnimy nasz układ odpornościowy
- problem z „przeciekającymi” jelitami mamy z głowy
- zmniejszają się także nietolerancje pokarmowe
- nasze włosy, skóra i paznokcie znacznie poprawią swój wygląd
Trudno jest precyzyjnie ocenić i podać wartość odżywczą takiego rosołu, dlatego wyliczanie tutaj BTW czy innych składników jest jak wróżenie z fusów.
Dlaczego trudno? Zależy od ilości kości, ich jakości, pochodzenia, ilości wody, warzyw, i trzeba uwzględnić proces gotowania – jego długość.
Bulion na kościach będzie zawierał dużo białka, co za tym idzie, osoby z problemami nefrologicznymi powinny pić go okazjonalnie albo w małych ilościach.
Jedno jest pewne, jeśli masz kości z dobrego źródła, to nie ma tańszej i zdrowszej zupy, której właściwości lecznicze są potwierdzone badaniami https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11035691
Co zrobić z tym co zostanie??
Można zawekować, czyli wlać gorący do słoika i zakręcić 🙂 Można też zamrozić, nie straci swej wartości. Jest świetną bazą do innych zup, czy sosów.
Z warzyw można zrobić jarzynową sałatkę jak ja 😉
Zdrówka !
Sylwia
Zostaw Komentarz