with 7 komentarzy

images

Pierwszy raz usłyszałam o endometriozie będąc w szpitalu na oddziale ginekologiczno-położniczym. Poznałam wówczas wiele kobiet, które ze łzami w oczach opowiadały o tym schorzeniu. Większość z nich nie miała pojęcia o tym, że jest chora.

Czym jest Endometrioza?

Etymologia nazwy schorzenia wywodzi się z od błony śluzowej macicy – endometrium.
O endometriozie mówi się wówczas, gdy błona śluzowa nie znajduje się tylko w macicy ale i na jelitach, jajnikach, jajowodach, czy w obrębie jamy brzusznej.Niestety do dziś nie znamy jednoznacznej przyczyny powstawania endometriozy.

Istnieje kilka teorii: 

  • teoria transplantacji: zakładająca przemieszczanie się krwi menstruacyjnej przez np. jajowody do jamy otrzewnej czyli, tzw. „wsteczne miesiączkowanie”
  • teoria metaplazji: w której przypisuje się niezróżnicowanym komórkom zdolność przekształcania się pod wypływem różnych czynników w komórki endometrium
  • czynników genetycznych jak i aktywność układu immunologicznego, którego niewydolność może mieć bardzo duże znaczenie w powstawaniu endometriozy- zaburzenia równowagi hormonalnej wysoki poziom estrogenu powoduje zwiększenie powierzchni endometrium, co za tym idzie wzrasta również prostaglandyn, które zwiększają stan zapalny. W tym miejscu trzeba napisać, że kobiety z nadwagą u których tkanka tłuszczowa zwiększa poziom estrogenu, są bardziej narażone na występowanie endometriozy.

Objawy, diagnoza

Pacjentki najczęściej dowiadują się o swojej przypadłości, gdy przez długi okres czasu starają się zajść w ciążę a próby są nie udane.
Lekarz ginekolog zaczyna podejrzewać endometriozę, gdy zgłosimy mu fakt nieznośnie bolącego brzucha podczas miesiączki. Mało tego, mając endometriozę bardzo często ten brzuch boli ot tak… spina się, bolą również plecy, boli podczas stosunku, przy oddawaniu stolca, podczas oddawania moczu, są wzdęcia – jednak często same nie łączymy tego z jakimś schorzeniem na podłożu ginekologicznym. Naprzemiennie bierzemy przeciwbólowe tabletki z rozkurczowymi.
Bywa też i tak, że endometrioza przebiega bezobjawowo i bezproblemowo.
Ciekawostką jest fakt, że endometriozę najczęściej stwierdza się u kobiet, które mają krótkie cykle miesiączkowe, ok 28 dni, ale za to okres trwa dłuuugo do 8 dni.

Leczenie

Standardowym leczeniem jest farmakoterapia lub laparoskopowe usunięcie zmian.
Niestandardowym „leczeniem” jest dobór odpowiedniej diety.

Nie ma naukowych badań, które potwierdzają efekty, jednak są osoby, które stosując odpowiednią dietę znacząco wpłynęły na stan swojego zdrowia mając to schorzenie. W tym miejscu chcę napisać, by żadna z Was nie rezygnowała z leczenia tzw. konwencjonalnego. Dieta ma znaczenie w każdej chorobie, a niewłaściwe odżywianie skutkuje wielorakością różnych chorób. Dlatego warto włączyć właściwe odżywianie do swojego standardowego leczenia.

 

Dieta przy Endometriozie

Ułożenie diety powinno się zacząć od wykluczenia części produktów.

Produkty, które się odrzuca należą do tych, które powodują w organizmie stany zapalne, są to:

  • żywność przetworzona
  • zboża (zwłaszcza z dużą zawartością glutenu)
  • mleko i przetwory mleczne (wszystkie)
  • kawa
  • alkohol
  • produkty, które zawierają tzw. fitoestrogeny (siemię lniane, soja, pestki, orzechy)
  • cukier
  • kukurydza (GMO)

Do diety warto włączyć:

  • Tłuste ryby z dobrych źródeł
  • Witaminę D (po wcześniejszym sprawdzeniu jej poziomu w organizmie badanie:25OHD3)
  • Chlorellę i spirulinę, które działają silnie oczyszczająco i odtruwająco, bardzo dobre źródło pomocnego błonnika (detoks estrogenu)
  • Olejek z oregano (odgrzybia, działa silnie na pasożyty)
  • Ostropest plamisty – odtruwa przede wszystkim wątrobę i usprawnia jej pracę
  • Warzywa, a przede wszystkim: brokuły, brukselka, kapusta, rzodkiewka, rzepak, jarmuż, gorczyca, rukiew wodna, rukola i chrzan ponieważ zawierają związki zwane glukozynolanami, które to wykazują działanie przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne
  • Produkty, które zawierają silny przeciwutleniacz glutation: np. awokado, arbuz, czosnek, kapusta, cebula, szparagi
  • Mięso ze sprawdzonego źródła (wołowe, wieprzowe, indyk)
  • Przyprawy, które należy dodawać, to: oregano, tymianek, imbir, kurkuma

Z ówczesnych rozmów z pacjentkami, zostały mi dwa szczególne wspomnienia, którymi chcę się z Wami podzielić.

Pierwsze o tym jaki miały żal do samych siebie, złość na siebie, że nieregularnie robiły badania ginekologiczne, i zaniedbały profilaktykę.
Drugie, to że jak już dowiedziały się o diagnozie, zaczęły szukać informacji i na temat endometriozy i jej leczenia i wówczas uświadamiały sobie, jak wielkie znaczenie dla zdrowia ma to co mamy na talerzu.
Mam nadzieję, że kobietom z którymi rozmawiałam uda się lub udało być w ciąży i dziś cieszą się zdrowiem i potomstwem.

Agata i Ewa trzymam za Was mocno kciuki!!!
Nie poddawajcie się, nigdy!
Żadna z Nas!
Zdrowia życzę…

 
Źródło:

Endometrioza – Justyna Hofman Wiśniewskiej
Sprawozdanie z VII Światowego Kongresu
„Kontrowersje w położnictwie, ginekologii i medycynie”
„Położnictwo i Ginekologia” Jerzy Florjański

7 Odpowiedzi

  1. Karolina
    | Odpowiedz

    Do Pani Sylwii: mleko i nabial ogranicza sie dlatego ze jest skazone dioksynami a sa badania na ten temat i udowodniono odsylam tu do pub medu ze dioksyny i pcb powoduja endometrioze robiono juz badania na rezusach duzych malpach i dowiedziono tego ze po ekspozycji u wszystkich samic pojawila sie endometrioza jako ze b trudno pozbyc sie dioksyn z organizmu nie nalezy jesc mleka i nabialu z powodu duzego zanieczyszczenia tymi zwiazkami ze srodowiska dobra hodowla nie ma tu nic do rzeczy wrecz przeciwnie dobrze wypasana krowa zre ta trawe i dioksyn w mleku bedzie wiecej bo one powstaja ze spalania plastiku miedzy innymi i opadaja na rosliny z deszczem. wystarczy taka chmura. kumuluja sie w tluszczu i stad to mleko jest niewskazane.

  2. Bryson
    | Odpowiedz

    Ah,dar ce discutii inaeuectltle:DReferitor la gay (masculini), si poate comfirma careva, ca nu pot sa cred ca nu citeste niciunul pe aici, actul sexual se termina cu ejacularea ambilor parteneri, cum ajung acolo e treaba lor, iar asta nu inseamna neaparat si intotdeauna sex anal.

  3. Kinga
    | Odpowiedz

    Ja wiedzialam od poczatku choroby, ze jest cos nie tak. Zaczelo sie zaraz po cesarskim cieciu(2011 r.), bol byl nie do zniesienia. Zadne srodki przeciwbolowe nie pomagaly, bol brzucha trwal 3 tygodnie w kazdym 4 tygodniowym cyklu. Tydzien przed miesiaczka, w trakcie i tydzien po. Bywaly miesiace, ze plakalam z bolu, nie moglam kaszlec, nie moglam kichac, nie moglam smiac sie. Oczywiscie przy tym chodzilam do lekarzy, myslano, ze przepuklina, ze zapalenie wyrostka. Zaczelam sie sama dowiadywac i znalazlam – endometrioza. Sama kierunkowalam lekarzy. Zdania byly podzielone. Trafilam do jednego lekarza, ktory zdecydowal to zoperowac(2012 r.), dodam, ze guzek byl wyczuwalny po prawej stronie brzucha. Po operacji mialam spokoj przez 3 tygodnie, do miesiaczki. Okazalo sie, ze wycieli mi tluszczaka a objawy endometriozy zostaly. Znow chodzilam od lekarza do lekarza, lykalam tabletki anty bez przerwy, aby zatrzymac miesiaczke. Niestety nie pomoglo, bo krwawilam przy tym 30 dni. Nawet wyslano mnie do onkologa, ktory stwierdzil edno, ale ognisko jest tak polozone, ze nie da sie go wyciac. Na ostatniej wizycie uslyszalam – Musi Pani pokochac bol. ITak mijaly kolejne miesiace udreki… Az do 21.09.2015, gdzie bol stal sie silniejsz. Trafilam do szpitala (w Hamburgu, tu mieszkam od roku) od razu stwierdzono endometrioze, guzek widoczny 2,5 cm na 1,4 cm. Po 3 tygodniach operacja, histopatologia potwierdzila ednometrioze. W tej chwili jestem w trakcie rekonwalescencji, w nastepnym tygodniu wielki test, przyjdzie miesiaczka. Ciesze sie, ze wreszcie dopielam swego, szkoda, ze dopiero tutaj, zagranica….

  4. Marzena
    | Odpowiedz

    Ja już przeszłam 3 zabiegi usunięcia endometriozy. a i tak czuję że znów powraca.to jest cały czas walka z tą chorobą.

  5. Sylwia Ogrodowczyk
    | Odpowiedz

    Pani Ago, proszę podać źródło z którego czerpie Pani wiedzę, że siemie lniane jest adaptogenne?? Siemie zawiera lignany, którym przypisuje się korzystne działanie w leczeniu nowotworów, ale badania nadal w tym temacie trwają. Siemie lniane zawiera fitoestrogeny i nie to jest niezaprzeczalne i ja bym nie dokładała do diety przy endometriozie tych pestek. Siemie lniane jest wskazane przy PCOS, ale tutaj chodzi o wyrównanie poziomu SHGB.

    Odnośnie prostaglandyny, to nie należy uogólniać, pełni też dobrą funkcję w organizmie. I mimo wszystko bardziej unikałabym nabiały i mleka niż mięsa z dobrego źródła, które ma w sobie dużo wartości odżywczych. Oczywiście nie chodzi by jeść mięcho na obiad, śniadanie i kolacje przez 7dni 🙂

    Pozdrawiam:)

  6. luśka
    | Odpowiedz

    Kobietki nie ma się co obwiniać! Ja po pięciu latach poszłam do ginekologa, bo wiedziałam że coś jest nie tak ale dopiero po trzech latach „chodzenia po lekarzach” została stwierdzona u mnie endometrioza i adenomioza.

  7. aga
    | Odpowiedz

    Czerwone mieso zawiera prostaglandyny ktore dzialaja prozapalnie. Nie ma znaczenia czy dobre zrodlo miesa, nie zaleca sie jego spozywania przy endometriozie. Siemie lniane jest adaptogenne wiec nie jest tak ze wzrasta poziom estrogenow.

Zostaw Komentarz