„Historia wewnętrzna”- Giulia Enders – recenzja książki.
Książka, którą Wam dzisiaj polecam, to majstersztyk z dziedziny nauk biologicznych. Polecam ją każdemu, kto jest ciekaw co się dzieje w jego wnętrzu.
Jelita w ostatnim czasie stały się celebrytami. Dużo się o nich mówi i pisze, i dobrze! Bo są warte naszej uwagi, a już na pewno tego, by wiedzieć o nich coś więcej niż to, że mająok6m.
Osobiście miałam przyjemność obcowania z jelitami w prosektorium, i szczerze przyznam iż zdjęcia i rysunki je przedstawiające daleko odbiegają od rzeczywistości. W sumie tak to już jest z tymi celebrytami – wyglądają inaczej w Internecie i inaczej w rzeczywistości.
Wracając do meritum: Autorką jest lekarka, pisząca doktorat w zakładzie mikrobiologii i higieny klinicznej we Frankfurcie nad Menem. Książkę tę czyta się jednym tchem, bo napisana jest z humorem, lekkością i niebywale przystępnym językiem. Zrozumie ją każdy, a osoby, które skończyły nauki medyczne, czy pokrewne również znajdą coś dla siebie nowego – chociażby to, iż jak można ciekawie i w prosty sposób przekazać wielką wiedzę!!! Gdybym miała w szkole nauczyciela od biologii, który tak by wykładał jak Giulia Enders opisuje dziś, na pewno byłabym lekarzem.
Książka zaczyna się jak filmy Hitchcocka, zaczynają się od „trzęsienia ziemi” a potem już tylko utrzymują napięcie. Giulia Enders zaczęła od ”Jak się robi kupę – … i dlaczego warto o to pytać”. Poza tym opis budowy przewodu pokarmowego jest oskarowy. Z tego opisu dowiemy się jaką drogę przebywa kęs pokarmowy od włożenia do ust aż do odbytu. Dowiemy się również co się z tym kęsem dzieje podczas tej podróży i co się dzieje z naszym organizmem. Co tak naprawdę jemy.
Jest też rozdział o alergiach, nadwrażliwości i nietolerancji pokarmowej – powtórzę się – genialny.
W kolejnych rozdziałach dowiemy się o tym dlaczego wymiotujemy, jak jelita wpływają na mózg, i o powiązaniu jelit z układem nerwowym.
Po lekturze tej książki flora bakteryjna nie będzie już taką tajemnicą. Dowiemy się, jakie znaczenie mają bakterie w układzie odpornościowym, dlaczego bakterie tuczą?
W książce jest opisane też jak należy prawidłowo dbać o higienę i poznamy dobre bakterie.
Osoby, które interesują się tym jak działają antybiotyki, probiotyki, prebiotyki też powinny wpisać sobie tę pozycję do lektur obowiązkowych.
Czytanie tej książki, to ogromna przyjemność. Dawno się tak nie ubawiłam, to humor w stylu „Szklanej Pułapki” – niby sensacja, kryminał – a wybuchasz śmiechem. Historia wewnętrzna jest opowiedziana w tak ciekawy i inspirujący sposób, że już nigdy nie pomyślisz o sobie, że jesteś samotny!! Poza tym jestem pewna, że po tej lekturze zechcesz zgłębić swoją wiedzę w swój wewnętrzny świat.
Przyjemności!
Zostaw Komentarz