Odkąd zaczęłam chodzić na siłownię, przyglądam się baczniej tematyce jaką jest żywienie w sporcie.
Pierwszą rzeczą jaką przykuło mą uwagę były osoby, które dzierżyły w swych rękach, paskach itp. W kolorowych pojemnikach napoje, które systematycznie popijali podczas ćwiczeń.
Postanowiłam się przyjrzeć co zatem warto pić podczas treningu, i czy te „napoje sportowe” to fakt, który pomaga, czy znów jakiś mit, który należy obalić.
Oto czego się dowiedziałam:
NAPÓJ HIPOTONICZNY
Bardzo często można spotkać określenie, że jest to „napój o obniżonej liczbie kalorii” lub „woda sportowa” – charakteryzuję się tym, że ma niską osmolalność tzn. .że zawiera mniej cząsteczek węglowodanów i elektrolitów na 100ml niż płyny ustrojowe organizmu. Gdy napój hipotoniczny jest bardziej rozcieńczony wchłania się szybciej niż czysta woda. Zazwyczaj te napoje zwierają mniej niż 4g węglowodanów/100ml
NAPÓJ IZOTONICZNY
Standardowy napój sportowyJ – ma taką samą osmolalność jak płyny ustrojowe człowieka. Oznacza to , że zawiera tyle samo cząsteczek (węglowodanów i elektrolitów) na 100ml i dzięki temu wchłania się równie szybko a nawet szybciej niż woda. Zdecydowana większość napojów izotonicznych zawiera 4-8g węglowodanów/100ml . Wybierając „coś do picia” w celu uzupełnienia płynów i energii – to napój izotoniczny jest najlepszym wyborem
NAPÓJ HIPERTONICZNY
Przykładem takiego napoju są cola, sprite, czy inne bezalkoholowe gotowe napoje – ma wyższą osmolalność niż płyny ustrojowe, ponieważ zawiera więcej cząstek (węglowodanów i elektrolitów) na 100ml, jest bardziej skoncentrowany. W związku z tym wchłania się wolniej niż czysta woda. Ponadto napoje hipertoniczne w zdecydowanej większości zawierają ponad 8g węglowodanów/100ml.
KIEDY należy wybrać napój sportowy zamiast wody?
Napoje sportowe są korzystniejsze dla wydolności podczas konkurencji o umiarkowanej lub wysokiej intensywności , która trwa dłużej niż godzinę. Badania wykazują, że napoje dla sportowców zwierające około 40-80g węglowodanów na litr sprzyjają zarówno nawodnieniu, ale też utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Zwiększają także wydolność podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Napoje sportowe zawierające sód i glukozę mogą opóźnić pojawienie się zmęczenia.
Źródło: A. Bean „ Żywienie w sporcie”
Zostaw Komentarz