
Kiszona kapusta – o jej korzystnych wartościach dla zdrowia wiesz na pewno – a co więcej w okresie jesienno-zimowym właściwości kapusty testujesz na sobie kupując … no właśnie kiszoną czy kwaszoną kapustę? Powinniśmy KISZONĄ!
Dobroczynne właściwości kapusty kiszonej to:
- bogate źródło błonnika
- duża zawartość witaminy C, E, i witamin z grupy B
- pożywka dla pożytecznych bakterii acidofilnych (naturalne probiotyki)
- mikroelementy takie jak: wapń, magnez, żelazo, potas, a także związki siarki organicznej
- naturalny przeciwulteniacz
- izotiocyjaniany – dzięki nim kapusta wykazuje działanie antynowotworowe
- obniżony cholesterol
- równowaga kwasowo-zasadowa w organizmie
Proces produkcji kapusty kwaszonej i kapusty kiszonej wygląda tak:
- kapustę kwaszoną szatkuje się, ubija, zalewa octem, dodaje się cukier, sól ewentualnie przyprawy oraz substancje konserwujące, taką kapustę można zamknąć w worki foliowe, nie zachodzi tutaj proces fermentacji
- kapustę kiszoną również szatkuje się, ale czeka się ok. 2 tyg. na proces fermentacji mlekowej, kiszonej kapuście potrzebna jest sól i przyprawy takie jak np. kminek, pieprz, liście laurowe, ziarna pieprzu
Obie kapusty doprawiane są cebulą i marchewką.
Dlaczego kapusta kwaszona nie jest dobrym wyborem?
Przez to, że jest zalewana octem nie podlega procesowi fermentacji, a to wtedy tworzą się bakterie, które są korzystne dla naszej flory jelitowej i wpływają na poprawę odporności. Ponadto kwas octowy niszczy czerwone krwinki przez co obniża się poziom hemoglobiny.
Także widzisz już, że różnica pomiędzy kapustą kwaszoną a kiszoną jest nie tylko w nazwie. Oba produkty znacznie różnią się wartościami odżywczymi i zdrowotnymi.
Następny wpis będzie odpowiedzią na najczęściej zadawane mi pytania „a dlaczego?”…:)