Na dworze zrobiło się kolorowo i to oblicze jesieni jest najpiękniejsze. Jednakże temperatura nie jest już tak atrakcyjna, dlatego żeby nie drżeć z zimna z samego rana warto zacząć od ciepłego śniadania. Przedstawię Tobie kilka zestawów śniadaniowych, które rozgrzeją Twój organizm i dodadzą energii do działania.
Fakt, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia pewnie wie każdy. Natomiast ja chcę pokazać Ci, że istnieje znacząca różnica pomiędzy tym czy zjesz śniadanie na zimno czy na ciepło. Jeśli nie jesteś do tego przekonany zrób na sobie eksperyment: przez tydzień jedz ciepłe posiłki od rana i obserwuj swój organizm. Zapewniam Cię, że będziesz mieć więcej energii, a po wyjściu z domu nie będzie Ci tak bardzo zimno jak dotychczas.
Po lekturze wielu przepisów książek, blogów kulinarnych i gazet skomponowałam takie, które Nam smakują. Każdy może bawić się dodatkami, to kwestia smaku i wyobraźni:)
1. Kasza jaglana
To dla mnie królowa kasz! Można z niej zrobić prawie wszystko. Prosta propozycja na śniadanie:
- ½ szklanki kaszy jaglanej
- szklanka mleka 2%
wykonanie:
do wrzącego mleka dodać kaszę, zostawić na ok. 10 min na maleńkim ogniu, wówczas można spokojnie się udać do łazienki, ponieważ kaszy jaglanej mieszać nie trzeba. Do tak ugotowanej kaszy można dodać to na co ma się ochotę: rodzynki, orzechy, żurawinę, migdały lub polać sokiem z malin, czarnego bzu, można też dodać łyżeczkę konfitury np. z czarnej porzeczki czy malin.
2. Ryż z musem
- ½ szklanki ryżu
- szklanka mleka 2%
wykonanie:
ugotować ryż. Można na mleku, można na wodzie (pełnoziarnisty najlepiej na wodzie, biały oczyszczony na mleku). Na ryż można dodać mus z jabłek lub gruszki, mus należy przyprawić imbirem, cynamonem i kardamonem można też polać miodem. Mus zrobić można błyskawicznie: 2 jabłka lub gruszki obrać pokroić w paski wrzucić do rondla i poddusić. Dodać przyprawy i gotowe!
3. Owsianka z ziarnami i gruszką
- płatki owsiane górskie (lub mieszane pszenne, jęczmienne, żytnie)
- gruszki lub jabłka
- żurawina, rodzynki, morele, śliwki
- siemię lniane
- sezam
- cynamon
wykonanie:
na wrzącą wodę wrzucamy siemię lniane i kilka minut gotujemy, dodajemy kolejne składniki: płatki owsiane (zbożowe) sezam, rodzynki czy żurawinę suszoną, morele etc. Gotuj, ale tak by nie rozgotowały się całkowicie płatki. Pod koniec gotowania dodaj pokrojoną gruszkę lub jabłko w kostkę i dopraw cynamonem.
4. Granola
Tego przepisu osobiście nie robiłam. Mam go od koleżanki która uwielbia smaczną i zdrową kuchnię, także polecam. A sama popełnię granolę w najbliższym czasie:)
W związku z tym, że do przygotowania granoli potrzeba chwili czasu to najlepiej wykonać ją w weekend. Wówczas będziesz miał przygotowany produkt na kilka dni. Porcja na kilka śniadań:
- 4 szklanki płatków owsianych
- ½ szklanki pokrojonych migdałów bez skórki
- ¾ szklanki rodzynek
- ¾ szklanki wody
- ½ łyżeczki soli
- 3-4 łyżki miodu
- szklanka oleju
wykonanie:
Wymieszaj wszystkie składniki. Blachę posmaruj olejem. Rozłóż wymieszane składniki na blaszce. Piecz w piekarniku w 180 st. C przez ok godzinę aż się zarumieni. Granolę mieszaj co 10 minut. Później przesyp do słoika. Rankiem użyj ile zjesz i zalej mlekiem. Całość troszkę podgrzej.
5. Zupy krem
Ciekawą opcją na ciepłe śniadania dla tych co nie bardzo przepadają za mlekiem są zupy krem.Można przygotować taką zupę dzień wcześniej i skorzystaj i na obiad i na śniadanie na drugi dzień. Zupę krem można zrobić praktycznie ze wszystkiego (brokuły, cukinia, szpinak, dynia, wielojarzynowa, ogórkowa, pomidorowa…) kwestia wyobraźni i tego co się lubi. Ważnym jest by dodać do zupy rozgrzewające przyprawy, należą do nich: kurkuma, imbir, pieprz czarny i cayenne, kminek, kolendra, majeranek, chili. Robiąc zupę krem dla dzieci, lepiej jednak nie stosować pieprzu cayenne i chili – są zbyt ostre.
Smacznego!
W następnym wpisie opowiem o przyprawach które pomagają rozgrzać nasz organizm podczas chłodów i mrozów.