Samouczek pacjenta – jak odczytać i rozumieć wyniki badań lekarskich.
KREW
Postanowiłam wziąć pod lupę badania lekarskie i wyjaśnić dlaczego lekarz postanowił je zlecić. Wyjaśnię Wam co oznaczają skróty na otrzymanych wynikach morfologii i innych badaniach diagnostycznych.
Uważam, że powinniśmy mieć taką podstawową wiedzę byśmy ze zrozumieniem interpretowali wyniki badań.
W pierwszej kolejności wezmę pod lupę układ krążenia. Dziś wyjaśniam czym jest krew.
KREW – każdy wie o jej istnieniu. Jednak bardzo mało osób potrafi wyjaśnić czym jest i co potrafi. Także żeby zrozumieć wyniki morfologii, zacznijmy od podstaw.
KREW jest bardzo szczególną tkanką, przypominająca troszkę przedsiębiorstwo transportowe. To za jej pośrednictwem komórki otrzymują wszystkie niezbędne do życia substancje i pozbywają się kłopotliwych produktów. W ten sposób zostają dowiezione substancje odżywcze, witaminy, mikroelementy i hormony.
Podstawowe składniki krwi:
- osocze – składnik płynny, stanowi około 55-60% . Oprócz wody, która jest głównym składnikiem osocza (90 %), zawiera ono również związki organiczne i nieorganiczne, takie jak białka (albuminy, globuliny, fibrynogen), kwasy tłuszczowe, glukozę, witaminy i sole mineralne. Z osocza można wyodrębnić białka konieczne dla prawidłowego krzepnięcia krwi, a więc leczenia chorych na hemofilię i inne skazy krwotoczne
W osoczu znajdują się elementy morfotyczne, spośród których każde spełnia określoną funkcję:
Pozostałe składniki krwi to:
- hormony,
- transportowane do komórek rozpuszczone gazy, substancje odżywcze (cukry, tłuszcze) i witaminy,
- produkty przemiany materii (np. mocznik, kwas moczowy), transportowane z komórek do układu wydalniczego.
Objętość krwi u osoby dorosłej wynosi około 5 litrów. Składa się ona z części płynnej, czyli osocza oraz z elementów stałych, którymi są różne postaci krwinek. Stała ich wymiana możliwa jest dzięki dostawom nowych egzemplarzy, przede wszystkim ze szpiku kostnego, gdzie większość krwinek powstaje, różnicuje się i dojrzewa.
Dojrzałe formy przenikają do naczyń krwionośnych i zaczynają odgrywać role, do których zostały przygotowane.
O tym jakie to są role i jak się nazywają aktorzy – będzie w kolejnych wpisach.
Myślę, że to będą bardzo interesujące dla Was wiadomości, a co najważniejsze bardzo przydatne.
Jeśli chcecie być na bieżąco z wpisami, wystarczy, że zostawicie mail w komentarzu pod postem, a ja kolejny wpis prześlę Wam na pocztę.
Kolejny wpis poświęcony będzie morfologii krwi obwodowej.
Sylwia
Zostaw Komentarz