with 3 komentarze

Szukasz skutecznego sposobu na pozbycie się ciągłego zmęczenia fizycznego i psychicznego? Chcesz przyspieszyć swój metabolizm, wspomóc odchudzanie, oraz pozytywnie wpłynąć na swoje zdrowie? Mam dla Ciebie rozwiązanie. Guarana.

guarana_800x600

Co to jest?

Guarana to roślina lecznicza , którą znajdziemy w naturalnym środowisku w Ameryce Południowej. Pozyskuje się z niej nasiona, które zawierają ok. 4-8% kofeiny, teobrominę (substancja pobudzająca czynność serca oraz rozszerzającą naczynia krwionośne) i teofilinę (np. rozkurcza drogi żółciowe, działa moczopędnie), około 11% tłuszczu, 3% białek, 9% skrobi. Guarana także jest wpisana na listę superfood, o których pisałam tutaj.

W guaranie znajdziemy:

  • guaraninę, to dzięki niej ta roślina ma właściwości energetyzujące. W przeciwieństwie do kofeiny guaranina uwalnia się wolniej, przez co jej działanie jest dłuższe – może działać nawet do 6 godzin, przy czym nie zawiera substancji szkodliwych
  • substancje aktywne: adeninę, cholinę, katechinę, hypoksantynę, saponiny. Substancje o tych tajemniczych nazwach wraz z guaraniną korzystny wpływ mają na:
    • wytrzymałość całego organizmu, dlatego możemy spotkać guaranę w wielu gotowych produktach dla sportowców
    • wydzielanie hormonów i neuroprzekaźników (dopamina, adrenalina) dzięki czemu pobudzany jest układ nerwowy, a to powoduje wzrost wydolności psychicznej i fizycznej. Zyskujemy również dobry humor i samopoczucie
    • zmniejszenie dolegliwości związanych z napięciem przedmiesiączkowym
  • garbniki, które skutecznie osłaniają błonę śluzową jelit, bronią przed patogenami, wirusami co zapobiega powstawaniu biegunek, ich obecność reguluje wzdęcia
  • antyoksydanty, odtruwają organizm z wolnych rodników

Guarana pomaga również w bólach migrenowych głowy. Ponadto hamuje uczucie głodu i jest skuteczna w walce z cellulitem.

Przeciwskazania do stosowania:

Pomimo wielu zalet guarany należy pamiętać, że nie wszyscy mogą skorzystać z jej dobrodziejstw. Przeciwwskazaniem do jej stosowania jest:

  • wysokie ciśnienie krwi/ nadciśnienie
  • nadczynność tarczycy
  • ciąża
  • karmienie piersią

Warto pamiętać też o tym, żeby nie przesadzić z ilością i częstotliwością spożywania guarany. Wystarczy 1-2 łyżeczki dziennie (guarana w proszku), lub 2 tabletki na dobę.

Moje osobiste doświadczenie po spożyciu guarany;)

Stałam się wielką fanką guarany! Naprawdę daje porządnego energetycznego kopa! Nie powoduje u mnie żadnych dolegliwości żołądkowych (a picie kawy w sporych ilościach mój żołądek podrażnia), nie ma nadmiernej pobudliwości, palpitacji serca. Jestem zwarta i gotowa do działania. Zauważyłam też, że rankiem wstaje mi się łatwiej, gdy dzień wcześniej piłam guaranę. Nie walczę z budzikiem „o jeszcze 5 minut”…

Koszt guarany i wrażenia smakowe.

Guaranę (która może być w postaci proszku lub tabletek) możemy kupić w sklepie ze zdrową żywnością, sklepie zielarskim, w drogerii Rossmann. W postaci tabletek dostępna jest również w aptekach. Osobiście wybrałam guaranę sproszkowaną, ale tabletek też używałam.

Koszt tabletek to ok. 30zł – należy brać max 2 dziennie (zależnie od wytycznych producenta)

Koszt proszku za 200g to ok.30- 50zł – i maksymalnie 2 łyżeczki – to jest bardziej ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ tabletki szybko się kończą.

Wrażenia smakowe.

No dobrych wieści nie mam. Guarana w proszku rozpuszczona w wodzie jest nie do wypicia!!! Chciałam zrobić tak jak ze spiruliną, ale się nie dało. Gorycz okrutna!!! Jeśli ktoś z Was wie jak gorzki jest piołun, to podobnie smakuje guarana. Jednak znalazłam sposób i skutecznie zakamuflowałam smak guarany, stworzyłam koktajl mocy! Przepis będzie dostępny na stronie. Koktajl jest przepyszny mimo, że zawiera guaranę, a ja „mam moc, maam moc…”

A Ty potrzebujesz super (po)mocy do codziennej walki ze zmęczeniem?

3 Odpowiedzi

  1. Maciek
    | Odpowiedz

    i gdzie ten przepis? nie widzę go nigdzie…

  2. Sylwia
    | Odpowiedz

    Polecam Wam również post o kolejnym produkcie zaliczanym do superżywności, spirulina link tu: https://dbamodiete.pl/spirulina-wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-cudownym-zielonym-proszku/

Zostaw Komentarz