with 4 komentarze

W naturze siła – olej z dzikiego oregano

 

 

Większość z nas zna oregano ze względu na jego zastosowanie w kuchni zwłaszcza

śródziemnomorskiej. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak duże właściwości lecznicze ma olej, który jest prawdziwą skarbnicą aktywnych składników.

 

A o jakie składniki chodzi?

Olej bogaty jest w fenole, takie jak karwakrol i tymol

flawonidy m.in apigenina, luteolina, kwercytyna, kemferol

kwasy fenolowe: galusowy, rozmarynowy

a ponadto zawiera:

gorycze, terpenoidy, garbniki, fitosterole, witaminy A i C oraz sole mineralne.

 

Zastosowanie oleju z oregano

 

U mnie na pierwszym miejscu, gdzie widzę niemal natychmiastową reakcję organizmu, to jest zastosowanie podczas przeziębienia !!!

Jednak zastosowanie oleju jest znacznie szersze:

 • Dysbioza bakteryjna

Badania naukowe wykazały, że oregano skutecznie niszczy wiele patogenów bakteryjnych np.: Klebsiella, E.coli, Salmonella, H.pyroli, czy Staphylococcus aureus.  Uważa się, że aktywne składniki fenolowe oleju z oregano zabijają bakterię poprzez zmianę integralności ich błon i ścianek komórek. Dysbioza bakteryjna, tj. brak równowagi pomiędzy dobrą a złą florą bakteryjną w jelitach występuje w takich schorzeniach jak:

 • wzdęcia
 • zespół jelita wrażliwego
 • zespół nieszczelnego jelita

Zlikwidowanie bakterii patogenicznych przy jednoczesnym wsparciu bakterii probiotycznych jest podstawą w walce z tymi schorzeniami.

 • Przerost drożdżaków

Wiele badań potwierdziło, że oregano jest silnym środkiem przeciwgrzybiczym. Szczególnie dobrze radzi sobie z Candida albicans.

 • Pasożyty

Liczne badania naukowe potwierdziły również skuteczność oleju z oregano w walce pasożytami np.: Blastocystis hominis, Entamoeba hartmanni, Endolimax narna, Giardia lamblia -> te pasożyty rocznie atakują ok 200mln osób. Przyczepiają się do ścian układu jelitowego i zapobiegają wchłanianiu składników odżywczych. Są bardzo zakaźne i są najczęstszą przyczyną biegunek wśród podróżujących. Inne objawy to niedożywienie, zmęczenie.

 • Helicobacter pyroli

H.pyroli odpowiedzialna jest za zdecydowaną większość wrzodów dwunastnicy i żołądka. Olej z oregano ma silne właściwości przeciwbakteryjne w stosunku co do tej bakterii przez co skutecznie ją zwalcza.

 • Środek rozkurczowy

Olejki eteryczne zawarte w oregano rozluźniają mięśnie gładkie, i są pomocne w ograniczaniu skurczów mięśni, które  często występują w układzie trawiennym.

 • Pomoc w przeziębieniach

Olej z oregano pomocny jest przy infekcjach płuc, zatok, bolących migdałkach, bolącym gardle. Oregano łagodzi również kaszel, pomaga w rozkładzie i usuwaniu śluzu z nosa, podczas kataru.

 • Reguluje poziom cukru we krwi
 • Jest silnym antyoksydantem

 

Jak stosować?

Ja znam olej z oregano w postaci kropel. Krople te rozcięczam w wodzie, soku np. pomidorowym, czy kefirze, na dużej łyżce. Rozcieńczanie jest dlatego ponieważ, olej jest bardzo bardzo ostry, piekący i przyjęcie kropel w czystej postaci będzie zdecydowanie nieprzyjemne jak szkodliwe dla naszych błon śluzowych. Ilość kropli zawsze wg zaleceń producenta, ponieważ różne są koncentraty i nie ma jednej dobrej dawki.

Dla kogo?

Dla dzieci i dorosłych.

 

Czy naprawdę działa?

Sprawdzone mam i potwierdzam podczas przeziębienia, objawy i przyczyny znikają. Pamiętać należy, by oczekiwane działanie nastąpiło, trzeba zadbać o właściwe odżywianie podczas kuracji i poza nią. Ponieważ jedząc byle co, efekty mogą być znikome. Parafrazując, można wsiąść do superauta, ale wlewając do niego colę, to raczej nie pojedziemy:)

 

ps. Artykuł ma charakter informacyjny i nie zastępuje konsultacji u lekarza podczas wystąpienia dolegliwości.

źródło:

"Xsięga Zielarska" Wydawnictwo Wrocław Fox
Phytoterapy December "Wild oregano oil naturopathic practise"
Solgar notatki
Orgasept H97 - ulotka informacyjna

 

 

4 Odpowiedzi

 1. Jaglusia
  | Odpowiedz

  Również słyszałam o dobroczynnych właściwościach tego oleju. Może zacznę jego pić. 🙂
  Zapraszam do siebie.  https://jaglusia.wordpress.com/

 2. Zołza z kitką.
  | Odpowiedz

  Ja również nie słyszałam jeszcze o tym oleju. Ciekawy! 🙂

  http://www.zolzazkitka.pl

 3. Ala Res
  | Odpowiedz

  Odkrywam zioła i naturę od nowa. Bardzo przydatny wpis. Gdzie można kupić taki olejek, aby był najwyższej jakości?

 4. Pani Domowa
  | Odpowiedz

  Jeszcze o takim oleju nie słyszałam, jednakże brzmi rewelacyjnie 🙂 http://pani-domowa.blogspot.com

Zostaw Komentarz